Ginseng Yetişme Alanları

Ginseng maddesi tarlalarda yetişmektedir. Yaşlarına ve ekildiği zamana göre sıralanmakta olan tarlalar 7 yılda bir hasat edilmektedir. 6 – 7 yıl boyunca tarlada özenle yetiştirilmektedir. Yetişmesi için hafif nemli bir iklime ihtiyaç vardır. Güneş alması onun toprağın altında istenilen boyuta gelmesini kolaylaştırmaktadır. Güneşi dik açı ile almaması gerekmektedir. Güneşin direk ışınlarından korunmak üzere üzeri örtülmekte olan ginseng kökü tarlaları büyük bir zahmet ile üretim aşamasına geçmektedir.  Çadır sistemi ile hem direkt gelen güneşten hem de yağmurdan korunmaktadır. Uzun yıllar boyunca hasadı beklendiği için ginseng tarlaları çok büyük ve uçsuz bucaksız tarlalardır. Böylece hasat yılına göre tarlalar bölünerek kolaylıkla her yıl ürün hasadı yapılacak bölümlere ayrılmaktadır.

Kore bölgesine ait olan kırmızı ginseng, başkentin uzak bölgelerinde uçsuz bucaksız büyüklükte tarlalarda yetiştirilmektedir. Buraya özgü olması ve Kore topraklarına ait olmasıyla kırmızı ginseng adını almaktadır. Başka ülkelerde de çıkan ginseng ürünleri aynı tat ve kokuda değildir. Her bölgenin ginseng maddesinin kendine özel lezzeti bulunmaktadır.

Tarlalarda yetişen ginseng köklerinden ginseng tozu elde edilmektedir. Bu toz formlar kökün çekilmesi ile elde edilir. Kullanımı ve tüketilmesi oldukça kolay olduğu için toz formlar çok fazla satılmaktadır.